Офіційна інформація та новини

24.08.2023

В умовах агресії проти України на Побузькому феронікелевому комбінаті не втрачають оптимізму і роблять все можливе для перемоги

Другий поспіль День незалежності України працівники Побузького феронікелевого комбінату зустрічають в умовах російської агресії. На жаль, терористичні атаки агресора негативно вплинули на роботу підприємства, яке ще недавно давало роботу більше ніж третині населення смт Побузьке Кіровоградської області та багатьох навколишніх сіл регіону. За словами В’ячеслава Купренюка, селищного голови Побузького, для якого ПФК являється містоутворюючим підприємством, комбінат забезпечував близько 73% надходжень до місцевого бюджету, не враховуючи фінансової та матеріальної допомоги соціальним, медичним та культурним установам. Не забували на комбінаті і про допомогу місцевим жителям.

Безпосередньо на виробництві продовжувалися роботи із реалізації екологічного проекту щодо реконструкції газоочисного обладнання.

Вимушені зміни

За двадцятилітню історію роботи міжнародної групи Solway на ПФК цей рік був найтяжчим. Блокада українських портів через військові дії змусили керівництво та  власника комбінату переглянути логістичні ланцюги поставок сировини на підприємство та вивіз готової продукції. Однак комбінат продовжував свою роботу та виконував свої соціальні зобов’язання перед місцевою громадою та країною.

«Через порушені традиційні для нас шляхи доставки гватемальської руди для ПФК комбінат був змушений наполовину знизити обсяги виробництва, і це призвело до його збитковості», – пригадує генеральний директор ПФК Денис Шевченко. – «Однак належність до міжнародної компанії Solway та побудова управлінських та бізнес-процесів у відповідності з світовими стандартами дозволили організувати забезпечення комбінату сировиною через польський Гданськ». За словами керівника ПФК, це дозволило комбінату зберегти робочі місця та отримувати оплату за переробку руди у феронікель.

Незважаючи на це, через вимушене зниження виробництва більш ніж удвічі (робота на одній печі), за 2022 рік загальний обсяг переробленої сировини становив 698,5 тис. тонн (49,9% порівняно з результатами 2021 року), що відповідає 45 957,6 тонн феронікелю (60,5% до 2021 року) або 8,0 тис. тонн нікелю (50,3% до 2021 року).

Між тим сума податків, сплачених комбінатом до бюджету України, становила 146,8 млн. грн. (на 2,8% більше ніж за 2021 рік). Із них 72,2 млн. грн. – це єдиний соціальний внесок (на 4,4% вище порівняно з 2021 роком) та 56,7 млн. грн. – податки на заробітну плату (на 4,3% більше, ніж за 2021 рік).

Середня зарплата за звітний період була на 3,6% вище за аналогічний період 2021 року. За згодою інвестора, Solway Investment Group, керівництвом ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат» було ухвалено рішення щодо підвищення заробітної плати на 15% з 01.07.2022 року.

Підступний удар

Однак, вже восени 2022 року агресори завдали черговий удар по підприємству. 22.10.2022 року, в результаті ракетного удару РФ були зруйнована електропідстанція та повністю припинене електроживлення комбінату та громади. Через блекаут мало не сталася техногенна катастрофа – в цей час в плавильних печах знаходилося близько 1,5 тис. т розплаву. «Тоді катастрофи вдалося уникнути завдяки самовідданій роботі співробітників та рятувальників, за що їм низький поклін. Однак на металургійному обладнанні виникли серйозні дефекти, які потребують довготривалого та дорогого відновлювального ремонту», – відзначив Денис Шевченко.

Наслідки атаки на енергосистему країни не забарилися. Комбінат спочатку був змушений призупинити роботу. За словами генерального директора ПФК, це внесло корективи до діяльності і змусило піти на тяжкі кроки. Так, на комбінаті довелося здійснити оптимізацію персоналу шляхом залучення незадіяних у металургійному виробництві працівників до роботи на об’єктах критичної інфраструктури, – в першу чергу тих, що забезпечують життєдіяльність комбінату та селища. «Вимушена зупинка металургійного виробництва – ще не привід для відмови від взятих соціальних зобов’язань», – впевнений гендиректор. – «В повному обсязі задіяний персонал в енергетичному цеху. Робочі місця за призваними до ЗСУ та жінками у відпустці по догляду за дітьми будуть збережені в повному обсязі. Залишаються і всі служби та підрозділи комбінату, хоча кількість задіяних співробітників буде зменшена. Це вимушений крок, однак ми робимо все для того, щоб при покращенні ситуації комбінат зміг швидко повернутися до повноцінної роботи», – заключив Денис Шевченко.

Крім того, на ПФК запевнили, що, керуючись принциповою позицією Solway щодо виконання прийнятих на себе зобов’язань, а саме до настання умов для відновлення виробництва, підприємство в тому числі збереже робочі місця за більш ніж третиною працівників, включаючи мобілізованих до ЗСУ, а також продовжить забезпечувати роботу об’єктів критичної та соціальної інфраструктури Побузької громади.

Відповідальність у дії

Незважаючи на критичний стан виробництва, ПФК продовжує виконувати добровільно взяті на себе соціальні зобов’язання. «Як соціально орієнтована компанія, ми вважаємо своїм обов’язком допомагати співгромадянам», – пояснює генеральний директор ПФК. – «Це свідома позиція керівництва комбінату та наших інвесторів, міжнародної групи Solway. Тому ми продовжуємо виконувати добровільно взяті на себе соціальні зобов’язання, незважаючи на складнощі».

Під опікою комбінату знаходяться селищні медичні, культурні та освітні установи. Зусиллями комбінату забезпечується безперебійна робота критичної інфраструктури: водопостачання та її відведення, надається допомога у забезпеченні газопостачання. Крім того, на допомогу з боку комбінату можуть розраховувати більше тисячі тимчасових переселенців, включаючи більше двохсот дітей. Опіка не обмежується лише територією громади, а охоплює Миколаївську, Одеську, Херсонську, Донецьку, Житомирську та Київську області. На ці цілі було виділено більше 200 тис. грн.

Безпосередньо в громаді робиться все для забезпечення пристойних умов для розміщення вимушених переселенців. Так, тільки генераторів та кулерів було придбано та встановлено на суму близько 100 тис. грн.

Приділяється увага освітнім програмам, серед іншого за допомогою працюючої вже кілька років цифровоі платформи Піч, надаються консультації щодо адаптації вимушено переміщенім підліткам адаптуватися  закордоном, придбати необхідні навики для успішної професійної діяльності, пошуку навчальних закладів, налагоджується співробітництво з міжнародними школами зі змішаною формою навчання, громадськими організаціями, які представляють українців у Європі та світі.

Не залишаються байдужими на комбінаті і до потреб армії: за допомогою власника ПФК – групи Solway – було налагоджено комплектування медичних аптечок для ЗСУ, організовано виробництво спорядження для військових.

«Ми впевнені, що для перемоги над ворогом необхідні спільні зусилля. Тому ми робимо все для того, щоб наблизити цей момент і врешті-решт повернутися до мирного життя і з оптимізмом очікуємо відновлення роботи нашого комбінату», – підсумовує генеральний директор ПФК.

Преса про нас