Офіційна інформація та новини

12.05.2016

Ставка на людей: успішний досвід впровадження міжнародних стандартів від металургів Побужжя

В умовах економічної кризи доступ до фінансових ресурсів стає обмеженим, а вимоги до інвестиційних об’єктів підвищуються, і їхнє виконання контролюється жорсткіше. В Україні, замість того, щоб підтримувати підприємства, які добровільно взяли на себе підвищені зобов’язання перед інвесторами і суспільством, на них чинять тиск як з боку держорганів, так і маючих їх підтримку рейдерів.

Одне з таких підприємств – Побузький феронікелевий комбінат у Кіровоградській області – унікальне у своєму роді. Крім того, що це єдиний у Східній Європі виробник феронікелю з бідних окислених руд, ПФК – одна з небагатьох українських компаній, що активно інвестує в соціальну сферу та професійну підготовку своїх співробітників. Добровільно взявши на себе зобов’язання по виконанню Екваторіальних принципів (набір добровільних екологічних і соціальних принципів для фінансування проектів на підставі стандартів ефективності МФК – ред.), ПФК у соціальній та екологічній сфері слідує міжнародним стандартам. Цю діяльність вже встигли позитивно оцінити жителі смт Побузьке, де розташований комбінат.

Сумний досвід

Влітку 2015 року група невідомих озброєних осіб здійснила спробу захоплення Побузького феронікелевого комбінату. Прикриваючись фальшивим рішенням суду, розташованого на території, не контрольованій Україною, вони спробували проникнути на територію підприємства і встановити над ним контроль. Яке ж було здивування загарбників, коли на захист підприємства встали не тільки діючі співробітники ПФК, але й більша частина місцевих жителів смт Побузьке.

“Наші мешканці пам’ятають і 90-ті, і початок 2000-х, і ту ситуацію, яка склалася в селищі після зупинки комбінату”, – згадує мер смт Побузьке Сергій Слободяник. – “По суті, селище вимирало; відсутність роботи призвело до того, що молодь їхала на “заробітки” і більше не поверталася. Це було гірше, ніж у Чорнобилі”.
У той час комбінат пережив трьох власників і три невдалі спроби відновити виробництво, які закінчилися трьома банкрутствами. Технічний стан обладнання також прийшов у занепад, що призвело до вибухів печей і великим пожежам на комбінаті.

Ситуацію вдалося переламати в 2003 році, коли на комбінат прийшов новий інвестор – міжнародна компанія Solway Investment Group. З тих пір у розвиток комбінату було вкладено понад $130 млн., і сьогодні комбінат стабільно працює і продовжує модернізацію виробництва. Так, за підсумками непростого 2015 року на комбінаті було перероблено близько 1,5 млн. тон рудної сировини, що відповідає 92 тис. тон феронікелю з рудної сировини або 18 тис. тон товарного феронікелю. Реалізовано ряд інвестиційних проектів, спрямованих на подальше збільшення продуктивності виробництва і поліпшення екології.

Соціально відповідальний комбінат

Ще однією особливістю Побузького феронікелевого комбінату є те, що це єдине велике промислове виробництво в регіоні. Стабільна робота комбінату важлива, передусім, для селища Побузьке, з населенням трохи більше 6 тис. осіб, з яких майже кожний другий має відношення до комбінату. Тому потреби селища не залишаються без уваги власників та керівництва комбінату.

За підсумками минулого року, витрати на утримання соціальної сфери смт Побузьке зросли більш ніж на третину і склали 3,1 млн. грн. Ще 3,8 млн. грн. (173,5% до 2014 року) комбінат надав у якості спонсорської допомоги, на культурно-масову роботу і оздоровлення працівників комбінату.

У 2015 році комбінат виплатив 88,1 млн. грн. (117,5% до 2014 року), з яких 52,2 млн. грн. (115,2%) – єдиний соціальний внесок та 17,8 млн. грн. (116,5%) – податки з заробітної плати. “Соціальна відповідальність бізнесу для нас – це, перш за все, причетність. Ми вважаємо себе повноправними громадянами країни, куди ми приходимо”, – пояснив виконавчий директор Solway Investment Group Дан Бронштейн. За його словами, соціальні програми, які реалізовує Solway Investment Group, не обмежуються тільки Україною. Подібні заходи компанія проводить і в інших країнах, де розташовані її підприємства.

Кадри вирішують все

Але головна трудність, з якою зіткнувся новий інвестор – практично повна відсутність підготовлених кадрів для виробництва. За словами Дана Бронштейна, команду довелося збирати по всьому СНД. Але, крім управлінців, потрібні були і кваліфіковані робітники. Тоді на комбінаті почали реалізовувати програму по підготовці і підвищенню кваліфікації робітників.

Сьогодні навчально-курсовий комбінат ПФК – одне з найважливіших напрямів діяльності. За підсумками 2015 року на його базі 94 людини отримали нові спеціальності, ще 144 співробітників пройшли перепідготовку та 478 осіб підвищили свою кваліфікацію. Загальні витрати на навчання персоналу ТОВ ПФК у 2015 році склали 174 тис. грн., в т. ч. на навчання у вищих навчальних закладах – 42 тис. грн.; на перепідготовку кадрів – 132 тис. грн.

Отриманим досвідом з організації виробництва “з нуля” співробітники ПФК діляться і з іншими підрозділами Solway Investment Group. Так, працівники Побузького комбінату відкрили для себе Гватемалу, де вони не тільки ділилися власним досвідом, але й набували навичок роботи в умовах, несхожих з Україною.

Дайте спокійно працювати

На незручне для будь-якого керівника промислового підприємства питання про кількість аварій та травм на виробництві, генеральний директор ПФК Олег Беспалов відповідає дуже відверто, з зазначенням їх причин: “Наша статистика за останні роки наочно демонструє, що причинами виробничих інцидентів стає банальне порушення трудової дисципліни. В той же час не варто скидати з рахунків і моральні причини – організоване цькування підприємства в ЗМІ, кримінальні перешкоди у відвантаженні продукції, нічим не підкріплені твердження про екологічний збиток, рейдерські атаки. Все це призводить до того, що люди починають боятися втратити добре оплачувану роботу, хвилюються і переживають на роботі, що призводить до людських помилок”, – визнає він.

Як пояснив керівник ПФК, на підприємстві регулярно проводяться навчання та атестація персоналу. У 2015 році на безпеку і охорону праці комбінатом було витрачено 4,5 млн. грн без ПДВ. В основному ці кошти пішли на забезпечення працівників спецодягом, засобами індивідуального захисту, спецхарчуванням. Такі витрати передбачені і в цьому році.
З метою поліпшення умов праці, на підприємстві впроваджується система екологічного менеджменту, яка відповідає стандарту ISO 14001. Наступний крок у цьому напрямку – впровадження міжнародного стандарту охорони здоров’я і безпеки праці OHSAS 18001, підходу щодо обліку та аналізу інцидентів без наслідків (near miss), індикаторів в області безпеки праці (Safety indicators). Реалізація цих заходів дозволить комбінату повністю відповідати міжнародним стандартам виробництва.

Криза – не перешкода

Кризові явища в економіці України та світу не обійшли стороною і комбінат. Знецінення гривні і різке падіння світових цін на товарний нікель (до 8500 $/т у другій половині 2015 року і до 7500 $/т в 1 кварталі 2016 року – ред.) призвело до того, що, за підсумками минулого року, комбінат показав збиток в 244,2 млн. грн. Тим не менш, власники ПФК не збираються відмовлятися від взятих на себе зобов’язань.

За словами Олега Беспалова, завдяки допомозі з боку власників підприємства Solway Investment Group, підприємству вдалося зберегти виробництво і колектив. Також збільшилися і інвестиції в соціальну сферу. У березні цього року на комбінаті в черговий раз на 5% підвищили заробітну плату (в минулому році таке підвищення відбувалося тричі): “І це в той час, коли більшість підприємств галузі скорочує робітників і знижує виробничі потужності”, – підкреслив генеральний директор ПФК.

На підприємстві впевнені, що комбінат успішно впорається з нинішньою кризою, і багато в чому цьому допоможе саме ставка на людей: працівників підприємства та мешканців селища Побузьке, які не бачать свого майбутнього без працюючого комбінату.

Преса про нас