Офіційна інформація та новини

22.12.2017

Побузький феронікелевий комбінат: перспективи, підтверджені досвідом

Багато підприємств України можуть поділитися досвідом болючої перебудови свого виробництва, переходячи від однієї економічної моделі до іншої. Не всі вони зуміли знайти своє місце в ринкових умовах. Але ті, хто зумів налаштуватися на нові умови та зайняв свою ринкову нішу, отримали не тільки безцінний досвід, але й можливість розвиватися в умовах ринку. Одне з таких підприємств – Побузький феронікелевий комбінат.

25 грудня в смт. Побузьке Кіровоградської області велике свято. Саме тут 45 років тому було отримано першу плавку феронікелю на Побузькому феронікелевому комбінаті, що до сьогодні є єдиним в Східній Європі підприємством, яке виробляє феронікель із бідних окислених руд шляхом прямої переробки. Воно здатне переробляти до 1,5 млн. тонн сировини та виробляти до 100 тис. тонн феронікелю, в тому числі нікелю – від 7 до 20 тис. тон, в залежності від складу руд, що переробляються.

Всенародне свято у Побузькому

З того часу вже декілька поколінь мешканців селища пов’язали своє життя з комбінатом, і на сьогоднішній день ПФК може пишатися трудовими династіями, коли батьки і діти працюють поруч. Це, а також той факт, що біля третини мешканців селища працюють на комбінаті, роблять це свято для побужців справді видатним.

Власники та керівництво комбінату з відповідальністю підійшли до ювілею. Тим працівникам, які пропрацювали на комбінаті 40 років приготували відзнаки та цінні подарунки. Крім того організована фотовиставка «ПФК в обличчях», де зображені прості робітники, які своєю працею щодня підтверджують що Побузьке по праву може носити назву металургійної столиці Кіровоградщини. Їхній трудовий подвиг увіковічнила і книга, присвячена ювілею. Планують концерти для ветеранів праці в місцевому будинку культури, а напередодні новорічних свят культурні заходи для всіх працівників комбінату. Тим більше, що старше і середнє покоління побужців пережили за 45 років з комбінатом як злети, так і падіння.

Безпросвітні 90-ті

Коли комбінат було включено в металургійний ланцюжок із виробництва легованих сталей, за часів Радянського Союзу, він не відчував проблем з виробництвом і збутом продукції. Але після переходу на ринкові умови на початку 90-х ПФК почав переживати важкі часи. До того ж сировинна база комбінату виснажилася, а виробничі потужності не відповідали сучасним вимогам. Це призвело до двох банкрутств підприємства. Тому питання виживання комбінату в нових умовах стало більш ніж актуальним. З огляду на те, що ПФК був містоутворюючим підприємством для смт Побузьке Кіровоградської області, економічні проблеми спричинили також і соціальні. За спогадами старожилів, в той час життя в селищі практично завмерло. «Молодь за першої нагоді прагнула покинути селище. Соціальна сфера ледве функціонувала»,– згадує селищний голова Сергій Слободянюк. Перелом настав у 2002 році, коли на комбінат прийшла міжнародна інвестиційна група Solway.

Нове життя комбінату

Після приходу нового власника на комбінаті почалися зміни на краще. Була побудована нова піч, що вже буквально в короткий час дозволило зробити комбінат рентабельним. Нові власники не тільки забезпечили комбінат сировиною і роботою, а й почали процес модернізації виробництва. Виконавчий директор групи Solway Дан Бронштейн згадує, що перший же прибуток нового активу пішов на купівлю нової печі виробництва канадської фірми Hatch. За його словами, це дозволило підвищити обсяги виробництва та зменшити час на ремонт обладнання.

На підприємстві наголошують, що процес оновлення виробництва триває постійно. За словами генерального директора ПФК Олега Беспалова, в першому півріччі 2017 року було проведено комплексний капітальний ремонт основного обладнання на суму 59,6 млн. грн., і хоча за підсумками року це призвело до деякого зниження обсягів виробництва, очікуваний обсяг переробки руди складе 1,362 млн. тонн, що відповідає 75,8 тис. тонн феронікелю або 16,3 тис. тонн нікелю.

Як наголошує топ-менеджмент, впровадження нових технологій це основна стратегія розвитку комбінату, який святкує своє сорокап’ятиріччя. Саме у впровадженні новітніх технологій, відповідності міжнародним стандартам бачать своє майбутнє металурги ПФК. На сьогодні проведені ремонти, які дозволили комбінату вийти на беззбитковий рівень. А в наступному році ПФК планує освоїти ще 110 млн. грн. інвестицій. Буде проведено ремонт рудотермічної печі №2. Крім того, декілька десятків мільйонів гривень підуть на оснащення комбінату сучасною системою газоочистки. Після завершення програми у 2021 році рівень очищення від викидів вдасться збільшити до 99,9%.

Загалом за неповний 2017 рік капітальні затрати на екологічні заходи, модернізацію та безпеку праці було вкладено $1,25 млн. На наступний рік інвестиції в екологію складуть $6,3 млн. Зокрема планується реконструкція 3-го ступеня газоочисного обладнання ТВП 1 та 2, реконструкція аспіраційного обладнання та будівництво блоку обезводнення намулу очисних споруд каналізації.

У згоді з місцевою громадою і навколишнім середовищем

На думку Сергія Слободянюка, стабільна робота комбінату дозволяє всебічно розвивати соціальну і культурну сферу селища. За його оцінками, створений в 2013 році фонд «Розвиток Побужжя» надає значну матеріальну допомогу селищу і його жителям. Так, за 9 місяців 2017 року сума фінансової підтримки соціальних проектів склала 2,7 млн. грн .; всього ж за час існування фонду було виділено понад 7 млн. грн.

Згідно зі звітом підприємства, на надання спонсорської допомоги, культурно-масову роботу та оздоровлення працівників ТОВ ПФК витратив 4,4 млн. грн. (на 22,7% більше, ніж за 9 міс. минулого року).

У січні 2017 року ПФК став частиною стипендіальної програми міжнародної інвестиційної групи Solway для талановитих дітей. Інвестиції в цю програму склали 200 тис. грн. З 1 грудня 2017 року було оголошено про продовження програми Solway Music Camp Fellowship для талановитих дітей з України, Македонії та Гватемали. На переконання інвесторів комбінату подібні програми мають на меті не лише підтримку талановитої молоді, але надання можливості підростаючому поколінню безкоштовно вивчати англійську мову, що полегшить спілкування з міжнародною професійною спільнотою.

Комбінат також активно інвестує у розвиток людського капіталу. За 9 місяців поточного року витрати на навчання персоналу ТОВ ПФК склали 156,7 тис. грн. (на 9,9% більше, ніж за 9 міс. минулого року). Загалом за 9 місяців 2017 року в навчально-курсовому комбінаті 82 людини навчено новим професіям і 37 – перепідготовлено; ще 238 чол. підвищили кваліфікацію. На сьогодні 2 співробітника навчаються в ВУЗах на заочній формі навчання (4 людини закінчили навчання в червні 2017р.). Олег Беcпалов переконаний, що навчальна програма комбінату не лише забезпечує ПФК професійними кадрами, але й дозволяє людям, переважно з аграрного регіону, освоїти сучасні виробничі професії. Крім того працюючи на комбінаті вони мають змогу підтвердити свою кваліфікацію і отримати міжнародний досвід завдяки відрядженням до інших підприємств групи Solway. Зокрема до Гватемали.

Про зацікавленість комбінату в професійних кадрах говорить і той факт, що комбінат активно заохочує своїх робітників. Так, за словами Дана Бронштейна, за 2017 рік лише заробітна плата на підприємстві зросла на 30%; таке ж підвищення заплановано на наступний рік.

Крім розвитку безпосередньо металургійного виробництва, комбінат активно інвестує в природоохоронні заходи і переробку відходів виробництва. У 2017 році реалізовано проект з виробництва щебню зі шлаків феронікелевого виробництва. Уже підготовано виробничий майданчик, та після отримання всіх дозвільних документів ПФК приступить до реалізації проекту.

Нові випробування та новий досвід

Існуюча економічна ситуація в країні ставить перед комбінатом все нові і нові виклики. Так, збільшення тарифів на залізничні перевезення вплине на плани комбінату по модернізації виробництва. На думку Олега Беспалова, через збільшення тарифів комбінат буде змушений переглянути терміни виконання деяких заходів. «В середньому в рік ми перевозимо залізницею близько 1,2 млн. тонн сировини. Тому збільшення вартості перевезень змусять нас зсунути строки по ряду заходів та ремонтів. Проте, відмовлятися повністю від програм з модернізації виробництва ми не маємо наміру. Завдяки їм нам вдалося знизити собівартість виробництва на $300 на тонну продукції. При виконанні запланованих заходів ми знизимо собівартість ще на $50»,– повідомив Олег Беспалов. У той же час він підкреслив, що вимушене збільшення витрат на виробництво ніяк не вплине на реалізацію і фінансування соціальних програм на комбінаті та в селищі. «Ми готові до нових викликів, у нас накопичено багатий досвід роботи в кризових умовах, і ми зможемо успішно вийти з подібних ситуацій»,– упевнений генеральний директор ПФК.

Преса про нас