Коли 11 червня перед заводською дміністрацією Побузького феронікелевого комбінату смт. Побузьке, Кіровоградської області за дивним збігом опинилися мікроавтобуси з правоохоронцями і невідомим воєнізованим підрозділом, по селищу пішли чутки, що приїхали відбирати комбінат. Після цього практично всі жителі вийшли на захист свого комбінату, створивши “живу стіну” перед зухвалими молодиками. На рішучість людей не змогла вплинути ні демонстрація якихось документів, що визнають нового власника, ні стрілянина, на щастя вгору, з автоматичної зброї.
Збіг чи спланована акція
За словами очевидців, одного й того ж дня 11 червня Побузький феронікелевий комбінат “відвідали” відразу дві делегації. І якщо за місяць до цієї події це була делегація учасників Міжнародного конгресу виробників феросплавів ІНФАКОН-14 і складалася з фахівців феросплавної промисловості з різних країн, то нинішні візитери, як виявилося, були “фахівцями” іншого роду. За словами співробітників підприємства, першими на комбінат завітали представники Кіровоградської прокуратури за підтримки співробітників міліції. Як пізніше повідомила прес-служба відомства, приводом стало “проведення досудового розслідування кримінальної справи за ч.1 ст 354 КК України за зловживання службовим становищем співробітників Кіровоградської митниці та адміністрації ТОВ” Побужський феронікелевий комбінат “. Крім того, адміністрація ПФК звинувачується у відмиванні коштів отриманих незаконним шляхом, а також в несплаті митних і податкових платежів. Хоча комбінат забезпечує близько 30% податкових надходжень Голованівського району Кіровоградської області.
Підозри в “нечесній грі” виникли у співробітників ПФК, коли слідчий прокуратури зажадав крім надання документів з зовнішньоекономічної діяльності, ще й план приміщень комбінату.
Ці підозри посилилися, коли до прохідної заводоуправління прибули невідомі люди зі зброєю. А їхній керівник, як пізніше вдалося встановити, громадянин Росії, який пред’явив адміністрації ПФК неіснуюче рішення Донецького суду про зміну власників комбінату від 2011 року. Схема дій походила на звичайний рейдерський захват. Новина поширилася швидко, і до комбінату потягнулися жителі селища – багато з дітьми, яких насилу вдалося відправити по домівках.
За що готові боротися
При спілкуванні з жителями селища стало зрозуміло, що з їхнього боку рішення прийти до комбінату було цілком усвідомленим. Адже багато з них ще пам’ятають ті часи, коли виробництво не працювало, і селище практично прийшло в запустіння. За словами селищного голови Сергія Слободянюка, Побузьке тоді практично вимерло. Ті деякі жителі, хто залишився, тягнули жалюгідне існування.
Тільки після 2003 року, з приходом на комбінат міжнародної інвестиційної групи Solway в селищі почалися позитивні зміни.
“Після того, як комбінат почав працювати, селище ожило, з’явилося багато молоді, дітей. У людей з’явилася віра в майбутнє” – розповідає Олег Слободянюк. – “Мені складно оцінити значення комбінату для селища. Скажу тільки, що його зупинка викличе для Побузького катастрофу порівнянну з Чорнобильською”
У селищі з населенням трохи більше 6 тис. осіб, практично кожен третій працює на ПФК. Протягом 2014 на підприємстві тричі індексувалася заробітна плата співробітників і до кінця року вона на 23,2% перевищувала середню заробітну плату по країні. Про значення комбінату для жителів селища говорить і той факт, що охочих працювати на підприємстві, набагато більше виникає вакансій. Співробітники відділу кадрів комбінату повідомляють, що на деякі вакансії претендують по 40-70 чоловік.
Та й самі співробітники підприємства добре відгукуються щодо проведеної інвесторами соціально-спрямованої політиці. За словами працівника підприємства, що представився Павлом, на комбінаті діє фонд допомоги, де кожен працівник може отримати безвідсоткову позику для особистих потреб. “Та й для селища комбінат робить багато, люди це бачать і позитивно до цього ставляться” – підсумовує Павло.
“І ми, і наші інвестори вважаємо, що при будь-яких економічних обставинах вкладення в соціальну сферу – це важливі інвестиції в успішне майбутнє, а не оптимізація витрат.
Тому, ми приділяємо багато уваги розвитку соціальної сфери, спрямованої на освіту, підвищення культури, професіоналізму та рівня життя співробітників комбінату “- пояснив позицію комбінату генеральний директор ПФК Олег Беспалов.
Вийшли на захист свого комбінату
Крім відреставрованої церкви, обладнаної сучасними засобами навчання школи та налагодженої роботи дитячих і юнацьких спортивних секцій, жителі Побузького пишаються своїм Будинком культури. У ньому створена сучасна бібліотека, працюють танцювальні гуртки, які відвідують кілька сотень дітей, а також регулярно проводяться різні культурні заходи. Але збори місцевих жителів 11 червня було викликано приїздом “непроханих” гостей на комбінат. Будинок культури став місцем збору практично всього дорослого населення селища. За спостереженнями Сергія Слободянюка, вільних місць у залі не було, а тим, кому не дісталося місця в залі, зібралися перед ДК. Очевидці кажуть, що пристрасті на зборах кипіли неабиякі, навіть пролунали заклики перекрити трасу “Ульянівка-Миколаїв”, що проходить поруч із селищем. “Добробут жителів селища залежить від працюючого комбінату” – поділився своїми міркуваннями Павло, – “Тому не дивно, що вони так гостро сприйняли звістку про захоплення. Тим більше, що нинішні власники нашого комбінату роблять дуже багато чого і для людей і для селища в цілому”.
Поки що, пристрасті трохи вщухли, але, за словами місцевих жителів, вони готові до кінця відстоювати свій комбінат, адже від цього залежить їхнє майбутнє.