Офіційна інформація та новини

18.05.2019

Металургія в серці аграрного регіону: Побузький феронікелевий комбінат підвищує екостандарти

Металургійне виробництво традиційно є одним із найпроблемніших із точки зору впливу на навколишнє середовище. Тому металургійний комплекс, що дістався незалежній Україні у спадок від колишнього СРСР, в нових реаліях орієнтації на більш жорсткі європейські екологічні стандарти приділяє дуже велику увагу програмам модернізації, що знижує викиди в навколишнє середовище.

У цьому відношенні Побузький феронікелевий комбінат знаходиться цілком у сучасному екологічному тренді – на підприємстві вже протягом 15 років послідовно реалізується цілий ряд проектів, спрямованих на підвищення екологічних стандартів діяльності. Власник комбінату, компанія Solway, впроваджує природоохоронні заходи ще з 2004 року, фактично – з перших місяців управління підприємством.

Першим заходом щодо зниження викидів на Побузькому феронікелевому комбінаті стало створення системи газоочищення в конвертерному відділенні металургійного цеху. Пил, зібраний електричними фільтрами, повертався в технологічний процес, що не тільки заощаджувало ресурси, а вже в 2006 р. дозволило знизити шкідливі викиди в атмосферу майже на третину.

Після того власник підприємства сконцентрувався на економії водних ресурсів – у 2011 році на комбінаті були реконструйовані очисні споруди і впроваджена замкнута система водопостачання. Ці роботи обійшлися у 2 млн. грн., але вони того варті – якість технічної води, яку використовував комбінат, підвищилася, підприємство припинило скидати воду в природні водойми, і, крім того, це дозволило вивільнити певні обсяги води, яка стала використовуватися фермерами для зрошення полів.

У серпні 2015 р. власники Побузького феронікелевого комбінату зосередилися на скороченні викидів у атмосферу – на одній із трубчастих печей був замінений перший ступінь газоочисного устаткування. Якщо вдаватися в технічне подробиці, то на печі було встановлено багатоканальний тонкодисперсний пиловловлювач «Буран», який дозволив підвищити ступінь очищення на початковому етапі і, таким чином, знизив навантаження на наступному етапі – електрофільтрі.

Проведені екологічні заходи виконувалися на високому якісному рівні. У 2015 р. система менеджменту компанії отримала міжнародні сертифікати – ISO 14001: 2004 («Вимоги за системою екологічного менеджменту») та OHSAS 18001 за системою менеджменту безпеки праці та охорони здоров’я. Пізніше підприємство пройшло повторну сертифікацію за оновленим стандарту ISO 14001: 2015.

Однак на цьому комбінат не зупинив екологічну модернізацію: у 2017 році на підприємстві була побудована лінія з переробки відходів (шлаків) в будівельні матеріали. Це дозволило проводити з шлаку і продавати до 3 тис. тон щебню в місяць, який може використовуватися для будівельних і дорожник робіт.

Крім того, Побузький феронікелевий комбінат використовує металургійні шлаки для засипки старих кар’єрів, в яких ще в радянські часи добувалася нікелева руда та які наразі вже не використовуються. Тепер прийшов час повернути природний вигляд навколишньому середовищу – після засипання кар’єрів екологічно нейтральним матеріалом, що не має негативного впливу на підземні води, їх поверхня покривається послідовно шаром глини і ґрунту. Так, на місці занедбаних кар’єрів з’являються нові поля, які можна використовувати у сільськогосподарській діяльності.
Якщо подивитися на карту, то можна побачити, що Побузький феронікелевий комбінат (Побузьке Кіровоградської області) розташований у самому центрі аграрного регіону. Тому реалізація екологічних проектів на комбінаті дозволяє підвищувати якість і безпеку аграрної продукції, що вирощувається.

Найсвіжіший екологічний проект комбінату було розпочато в серпні минулого року; він передбачає установку третього ступеня газоочищення для викидів від трубчастих обертових печей. Реалізація цього проекту дозволить знизити рівень викидів твердих речовин у атмосферу до світових стандартів екологічної безпеки. Проект цієї реконструкції був розроблений науково-дослідним і проектним інститутом «АIК-ЕКО», який є підрозділом міжнародної корпорації і має великий досвід упровадження подібних проектів в Україні. Після будівництва третього ступеня газоочищення ступінь очищення складе 97-99%, а викиди в атмосферу будуть знижені до 20 мг/нм3. Щоб зрозуміти точніше, наскільки це мало – уявіть у кубічному метрі повітря кількість пилу, що дорівнює вазі всього лише п’яти звичайних комарів. Проект будівництва третього ступеня газоочищення займе 2-3 роки, і власники комбінату витратять на нього 6,4 млн доларів.

Однак Побузький феронікелевий комбінат не має наміру зупинятися на цьому – до 2020 року планується реконструювати аспіраційні системи та газоочисне обладнання сушильних барабанів, а також побудувати блок зневоднення мулу, що дозволить у майбутньому провести рекультивацію мулових майданчиків.

Власть денег

Преса про нас