Офіційна інформація та новини

17.09.2021

Електрошок для промисловості, або блекаутом не відбудемося

Криза в електроенергетиці України здатна призвести до незворотних наслідків

Різкі коливання цін на електроенергію, аварії на теплоелектростанціях і аварійні відключення енергоблоків атомних електростанцій: 2021 рік для української електроенергетики ризикує стати самим «чорним» за всю історію країни. Ситуація ускладнилася настільки, що експертна спільнота всерйоз говорить про можливість блекаутів в країні, чого не траплялося жодного разу за всю історію незалежної України.

При відсутності ефективного держрегулювання, стратегічного планування дій державою і відвертого популізму влади, все йде до того, що галузь замість розвитку все більше занурюється в безодню криз, які зачіпають всі сфери електроенергетики України. Однак і в перспективі вони здатні привести до катастрофічних наслідків для країни в цілому. Такий загальний висновок експертного співтовариства, що, на жаль, підтверджується нинішньою ситуацією в галузі.

Дайте вугілля

Згідно з останнім на момент написання статті огляду роботи енергосистеми від НЕК “Укренерго «(30 Серпня – 5 вересня 2021 року), ситуація з накопиченням вугілля на складах покращилася, але його запаси все ще залишаються надзвичайно низькими:» відповідно до графіка накопичення палива, затвердженого Міненерго, на складах ТЕС знаходиться в 2,3 рази менше вугілля, ніж повинно бути на 6 вересня”, – наголошується в звіті.

Вранці 30 серпня в аварійному ремонті, за заявками виробників, знаходилося 4 блоки і 1 корпус ТЕС і ТЕЦ потужністю 0,9 ГВт (на ранок 30 серпня – 3 блоки потужністю 0,8 ГВт). Крім цього, через відсутність палива не можуть працювати 19 блоків ТЕС і ТЕЦ потужністю 7,2 ГВт.

Чи є у ремонтів кінець…

Коли, в рамках підписаного 31 Серпня 2021 Меморандуму про взаєморозуміння щодо співпраці з питань розміщення реакторів Westinghouse AP1000 в Україні, представники НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse приступили до обговорення місць побудови енергоблоків, терміни закінчення ремонту діючих відкладаються на невизначений час.

Безумовно, плани розвитку атомної енергетики в країні – справа потрібна, але тільки не за рахунок ігнорування поточного стану галузі, яка залишає бажати кращого, навіть незважаючи на прибуток, отриманий за 6 місяців 2021 року (1,12 млрд.грн.).

Справа в тому, що сума накопичених боргів перед підрядниками НАЕК» Енергоатом ” з 2019 року зросла до 2,38 млрд.грн. Про це йдеться в колективному зверненні представників компаній, які здійснюють ремонтні роботи на власних об’єктах, до прем’єр-міністра України. Опинившись в складному фінансовому становищі, ці компанії змушені скорочувати обсяги вироблених робіт і чисельність персоналу. Все це, на думку експертів, призведе до того, що Україна ризикує увійти в опалювальний сезон з ще непрацюючими атомними блоками. Все це – разом зі станом теплогенерації України-призведе до дефіциту електроенергії в зимовий період. Цьому посприяє і діюча заборона на імпорт електроенергії з Білорусі та Росії, і відсутність приєднання до Європейської мережі ENTSO-E. тому недивний песимістичний прогноз експертів: можливість блекаутів як в окремо взятому регіоні, так і в країні в цілому. Або, як варіант, – віялові відключення в масштабах України.

Кому на ринку жити добре

 

Втім, крім загрози відключень електропостачання, подібна ситуація створює величезні можливості для маніпуляцій з цінами на електроенергію для бізнесу. Досить згадати події літа 2021 року, коли на початку липня вартість електроенергії на ринку на добу вперед (РДН, один з чотирьох сегментів ринку) впала з 1,45 грн. за кВт-год 1 липня до 30 коп. за кВт-год 4 липня, що викликало паніку на ринку. А в першу декаду серпня середня ціна електроенергії на РНД склала вже 2,08 грн. кВт-ч. Однією з ключових причин зростання цін на ринку” на добу вперед ” стало підняття прайс-кепів (мінімальне цінове обмеження) НКРЕКП 30 Липня. На засіданні регулятора його голова так і сказав, що нові прайс-Кепи – це фактично скасування цінових обмежень.

Причина цінових коливань, на думку учасників ринку, якраз і є дефіцит генеруючих потужностей, створений або штучно, або з об’єктивних обставин: на сьогоднішній день працює тільки близько 46 з 102 енергоблоків атомної і теплової генерації країни.

Влада була змушена відреагувати на проблему, що з’явилася. Але їх реакція виявилася поверхневою, орієнтованою на слідства, а не на усунення причин:

«З метою стабілізації цін на ринку електричної енергії України, які були викликані високою ціновою волатильністю ринку «на добу вперед» (РДН), були вжиті заходи для відходу від ціноутворення з прив’язкою до РДН. Відповідні зміни в законодавстві дозволяють сформувати в Україні надійний індикатив цін на електроенергію, грунтуючись на ціні електроенергетичного ринку двосторонніх договорів (РДД)», – йдеться в повідомленні Української енергетичної біржі.

За оцінками експертів, подібні заходи не вирішують головної проблеми енергоринку України-дефіциту генеруючих потужностей, а, значить, слід очікувати повторення ситуації.

Кола на воді

Відсутність ефективного держрегулювання, стратегічного планування дій держави та відвертого популізму влади у сфері енергетики роблять галузі, для яких електроенергія є життєво необхідним ресурсом, заручниками власників генерації електроенергії.

Взяти, наприклад, Побузький феронікелевий комбінат, робота якого багато в чому залежить від ціни і безперебійних поставок електроенергії. За словами генерального директора ПФК Дениса Шевченка, якщо споживання природного газу у виробництві вдалося звести до мінімуму, то існуючі у світі технології виробництва феросплавів залежать від електроенергії: «у собівартості нашої продукції вартість електроенергії перевищує 35%. У нас безперервне виробництво, яке не можна зупинити в період високих цін без дуже серйозних економічних і соціальних наслідків. Неконтрольовані скачки цін створюють нам безліч проблем, в плані виконання взятих на себе зобов’язань: модернізації виробництва, екологічних і соціальних програм. Неможливо, щось реалізовувати коли тільки за серпень ціна електроенергії на РДН зросла на 52%, за першу декаду вересня ще на 5%. Навіть страшно уявити, що буде далі».

За словами Дениса Шевченка, в даний момент комбінат реалізує унікальний для України проект з реконструкції третього ступеня газоочисного обладнання на трубчастих обертових печах №1 і №2. Інвестиції в проект в 2018-2020 рр.перевищили 67 млн. грн. Обсяг запланованих інвестицій в 2021-2025 рр.складе 153 млн. грн. В результаті реалізації проекту рівень очищення викидів в атмосферу буде доведений до 99,9% – рівня європейських стандартів. Крім того, в планах ПФК реконструкція і модернізація системи водоочищення комбінату і селища, що потребуватиме інвестицій у розмірі 16,3 млн.грн.

“Не варто забувати, що ПФК – містоутворююче підприємство для смт Побузьке, а після адміністративної реформи зона нашої відповідальності розширилася і на всю Побузьку територіальну Громаду», – продовжує розповідь гендиректор комбінату. “У разі продовження такого високого рівня цін або віялових відключень ми будемо змушені зупинити виробництво, і від цього постраждають не тільки наші співробітники і бюджет, а й жителі нашого регіону”.

Схоже, в Україні стали забувати давнє правило, що енергетика є основою промислової потужності будь-якої країни. Ігнорування проблем, що виникають у цій галузі, призводить до того, що країна втрачає не тільки промисловий потенціал, а й спокій у соціальній сфері.

UBR.UA

Преса про нас