Українські підприємці підтримують ініціативу уряду України із захисту бізнесу та створення міжнародного реєстру збитків, фіксації й оцінки пошкоджень внаслідок агресії РФ та здійснюють заходи щодо незалежної експертної оцінки збитків, у тому числі втраченої вигоди.
Минулого тижня юристи низки підприємств прийняли участь у консультаціях з судовими експертами щодо проведення судової експертизи для фіксації й оцінки шкоди – як прямої, так і непрямої, – у тому числі втраченої вигоди, завданої підприємствам внаслідок агресії РФ.
Захід було проведено за ініціативою Української асоціації виробників феросплавів (УКРФА) та іншої електрометалургійної продукції для підприємств-членів асоціації.
Раніше представники УКРФА прийняли участь у заходах, присвячених різним аспектам захисту активів, а в грудні 2022 р. Міністерством юстиції України було зареєстровано спільний наказ Міністерства економіки України та Фонду державного майна України «Про затвердження Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності».
За словами виконавчого директора УКРФА Сергія Кудрявцева, вказана методика буде обов’язковою для використання під час оцінки збитків, завданих постраждалим внаслідок збройної агресії, а також для проведення судової експертизи, пов’язаної з оцінкою збитків. Наразі очікується офіційне опублікування наказу, після якого він набере чинності: «На сьогоднішній день вже багато великих бізнесів проводять активну роботу з фіксації та оцінки збитків, що потребує залучення судових експертів, висновок яких буде використовуватись підприємствами для обґрунтування позовних вимог про стягнення збитків за рахунок активів РФ у відповідних судових інстанціях.
Зокрема, Побузький феронікелевий комбінат (Кіровоградська обл.) також планує звернутися до судових експертів з метою проведення відповідного дослідження та отримання висновку, так як через агресію Росії понесені реальні збитки, припинене металургійне виробництво, від якого залежить добробут та соціально-економічне становище Побузької територіальної громади.
«Так, у результаті російських атак по енергосистемі України, починаючи з 1 листопада поточного року ПФК був змушений спинити роботу, коли були зупинені як електропіч із випуску феронікелю, так і частина основного металургійного обладнання. Крім того, було знеструмлено смт Побузьке, і комбінат, який виступає містоутворюючим підприємством для селища, вимушено втратив можливість надання комунальних послуг», – повідомив генеральний директор ПФК Денис Шевченко. За його словами, попередня оцінка суми збитків на даний момент складає близько $12 млн. На переконання керівника ПФК, за умови отримання репарацій із агресора слід враховувати не лише прямі збитки, завдані майновому комплексу, але й передбачити компенсацію витрат, які виникли в результаті порушення нормальної роботи транспорту країни. Він вважає, що залучення міжнародних інституцій до стягнення збитків від агресивних дій окупантів на користь українського бізнесу сприятиме скорішому відновленню України.
Водночас він заначив, що озвучена сума – лише попередня оцінка, бо при підрахунку збитків слід враховувати і той факт, що після початку вторгнення Росії, яка спричинила порушення логістики і призвела до неможливості отримання необхідних обсягів сировини, комбінат був змушений зупинити одну електричну піч. «До російського ракетного удару по підстанції ми працювали з неповним навантаженням – приблизно на 40% від основного. Після бомбардування підстанції комбінат залишився без електропостачання, через що піч та її системи забезпечення спинилися. Ми провели цілу низку заходів, спрямованих на те, щоб не допустити аварії, оскільки піч була завантажена рідким металом та шлаком загальною масою близько 1500 т», – розповів Денис Шевченко. На сьогоднішній день ПФК не проводить переробку руди у товарний феронікель.
В свою чергу заступник генерального директора ПФК із правових питань Рустам Джамгуров, наголошує на тому, що залучення судових експертів, в тому числі міжнародних, є необхідною передумовою для підготовки подання позову до суду. А створення відповідного реєстру дасть можливість об’єктивно оцінити розмір збитків з метою подальшого їх стягнення за рахунок активів та репарацій від держави-агресора.
«Отримання експертного висновку щодо збитків від агресії РФ дасть можливість на подання позову про відшкодування збитків. Треба врахувати, що підприємство зазнає втрат кожен день, тому для нарахування суми збитків та подання позову до суду доцільно охопити максимальний період. Також ми чекаємо на визначення чіткого механізму, щоб стягнути завдану шкоду українському бізнесу за рахунок активів держави-агресора. Без цього будь-які позови в українські та/або міжнародні суди є проблематичними, а рішення цих судів можуть бути не виконані», – зазначив юрист.